Przelew przez internet

Moje finanseNasze finanseFinanse rodzinne
Szybki i tani przelew internetowy
Przelewy przez Internet? Szybkie i tańsze od tradycyjnych!

Zaczynamy zatem od wizyty w banku i prosimy o dostęp do konta przez Internet, a w niektórych bankach wystarczy zadzwonić na infolinię. Następnie otrzymamy do podpisania stosowną umowę – czasem taki dostęp do konta jest zupełnie darmowy, w innych bankach trzeba płacić coś w rodzaju abonamentu. Bank podaje nam stronę internetową, na którą trzeba wejść, aby się zalogować.
Tutaj warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby logować się do banku tylko z komputerów, co do których mamy pewność, że są bezpieczne – inaczej ktoś może wykraść nasze dane i próbować za nas dokonywać różnych operacji przez Internet. Pamiętajmy, że niektóre rodzaje połączeń internetowych (radiowe, WiFi) mogą być niebezpieczne, jeżeli są to na przykład publiczne dostępy do Internetu. Pamiętajmy, że złodzieje czasem tworzą strony bardzo podobne do stron naszego banku, aby wyłudzić od nas dane – nigdy nie korzystajmy z linków do banku, który nam ktoś prześle w poczcie elektronicznej (tzw. phishing). Bank nigdy nie prosi o podanie poufnych danych w mailu. Zawsze wpisujmy adres strony internetowej sami. Zapisywanie skrótów w zakładkach przeglądarki, nie jest do końca bezpieczne, bo taką zakładkę łatwo podmienić niektórym rodzajom wirusów.

Upewnij się, że w przeglądarce pojawia się oznaczenie kłódeczki (najczęściej jest to prawy dolny róg okna przeglądarki). Zadbaj o bezpieczeństwo swojego komputera – działaj  w systemie chronionym przed wirusami, zabezpieczonym firewallem i testuj go oprogramowaniem antyszpiegowskim. Kontroluj, kto oprócz ciebie korzysta z komputera, z którego logujesz się do systemu transakcyjnego. Używaj haseł, które są trudne do odgadnięcia. Odwiedź stronę swojego banku i dokładnie zapoznaj się z jego zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa transakcji! Znajdziesz tam wiele informacji – dosłownie – na wagę złota! Pamiętaj, bank chce tak samo jak ty, żeby każda transakcja była w 100% bezpieczna. Staraj się mu w tym pomóc.

Edukacyjny przewodnik po bankowości - dostęp do konta bankowego przez internet

Wchodząc na stronę banku odnajdujemy przycisk logowania do systemu (choć niektóre banki mają logowanie bez dodatkowych przyciskow). Najczęściej jeszcze w banku pracownik podaje nam nasz osobisty login użytkownika (czyli coś w rodzaju unikalnego, cyfrowego imienia, po którym system internetowy banku nas rozpoznaje). Spotyka się również systemy, w których wykorzystywany jest numer karty. Hasło logowania najczęściej wymyślamy sami – zwykle przy pierwszym logowaniu – a czasem trzeba je odczytać z tokena – małego urządzenia , które automatycznie generuje nowe hasło, choć można spotkać różne rodzaje tokenów. Niektóre banki przysyłają hasła sms-em na komórkę – za każdym razem kiedy potrzebujemy hasła, przysyłają je nowe, a czasem lista haseł jednorazowych (każdego można użyć tylko raz) jest po prostu zapisana na kartce, którą wygenerował komputer szyfrujący banku. Sposoby zabezpieczeń są różne, dość powiedzieć, że rozważnie korzystający z konta w Internecie, klient banku jest bezpieczniejszy, niż gdyby swoje operacje przeprowadzał z samego skarbca bankowego.

Kiedy już przejdziemy przez fazę logowania do systemu, najczęściej trafiamy na listę naszych rachunków bankowych (choć w różnych systemach może to wyglądać w różny sposób). Klikamy na ten, którym w tym momencie chcemy się posługiwać (jeśli mamy tylko jeden rachunek, pole manewru automatycznie jest zawężone). Z menu wybieramy zakładkę przelewy. Na początek wybieramy przelew “jednorazowy”, albo “niezdefiniowany” - w każdym banku nazewnictwo może troszeczkę inne. Nieco inny może być też sposób, w jaki przelewy są pogrupowane, np. mogą być pogrupowane według rodzaju. Warto zdefiniować sobie tych odbiorców, do których częściej przelewamy pieniądze – dzięki temu szybciej będziemy mogli to robić.

Pojawi się formularz przelewu – wpisujemy numer konta, na który mają trafić środki i dane adresata (chyba, ze mamy zdefiniowanego odbiocę) – zwykle wystarczy nazwa firmy lub osoba indywidualna – oraz kwotę przelewu i podążamy za instrukcjami na stronie. Po dokonaniu ewentualnej dodatkowej autoryzacji przelew zostaje wysłany. To nic trudnego.

Każdy system bankowości internetowej jest zaopatrzony w dokładne instrukcje postępowania, ale w razie wątpliwości dobrze jest zawsze zapytać o radę zaufaną osobę, albo pracownika bankowej infolinii. Pamiętaj tylko, żeby nikomu nie zdradzać haseł, pinów itp. Pamiętaj również, że pracownik banku nigdy o takie informacje cię nie poprosi, nawet jeśli będzie prowadził cię krok po kroku przez wszystkie etapy posługiwania się kontem internetowym.

powrót drukuj