Dziennik eksperta

Zalety e-konta

Dodano: Pon, 03.03.2008

Wczoraj, gdy robiłem przelew za energię elektryczną, korzystając z mojego konta internetowego pomyślałem, że przecież nie tak dawno, żeby wykonać tego typu operację musiałem poświęcić prawie godzinę na pójście do banku. Teraz wystarczy, że mam w domu dostęp do Internetu i komputer i mogę samodzielnie korzystać z cieszącego się coraz większą popularnością kona bankowego z dostępem przez Internet, zwanego e-kontem.

Bardzo ważne jest dla mnie to, że większość z takich kont jest łatwa w obsłudze – ostatnio udało mi się przekonać do korzystania z nich nawet moich rodziców! Tak, tak – po początkowych oporach teraz samodzielnie „serfują” po swoim koncie (i internecie), „szukając pretekstów”, żeby wykonać kolejny przelew lub obejrzeć wyciąg z operacji. Oboje stwierdzili, że cieszą się, iż operacje na rachunku widzą niemalże od razu i, co ważne, nie muszą nigdzie wychodzić – mają teraz więcej czasu dla siebie.

Najbardziej przemawia do mnie fakt, że konto bankowe z dostępem przez Internet pozwala dysponować pieniędzmi z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wystarczy pamiętać login i hasło oraz mieć przy sobie kody jednorazowe (dodatkowe zabezpieczenie transakcji) lub telefon komórkowy, na który bank prześle SMS-em kody umożliwiające autoryzację prowadzonych operacji. Myślę, że mój optymizm podziela część (o ile nie większość) młodych ludzi, przemieszczających się w coraz większym zakresie po Europie a nawet całym świecie.

Podsumujmy więc informacje o e-koncie:

  1. jest bardzo wygodne w użytkowaniu, jednocześnie pozwalając oszczędzić czas i pieniądze,
  2. eliminuje konieczność wizyt w bankach.
  3. konta internetowe to także większa elastyczność w zarządzaniu pieniędzmi i łatwiejszy dostęp do produktów bankowych - przelewy, fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia etc.
  4. jest zwykle tańsze w utrzymaniu niż konta tradycyjne - prowadzenie rachunków internetowych wiąże się dla banków z niższymi kosztami niż w przypadku tradycyjnych kont: nie muszą one zatrudniać personelu do obsługi klientów czy wynajmować budynków na oddziały bankowe.
  5. konta takie są bezpieczne. Zapewniają to systemy informatyczne banków, w których nasza transakcja jest procesowana. Pamiętajcie jednak, aby bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, do których należą m.in.: nie ujawnianie hasła do konta osobom trzecim, używanie bezpiecznych komputerów z działającym aktualnym oprogramowaniem antywirusowym czy unikanie wchodzenia do banku przez linki np. podsyłane e-mailem – zamiast tego należy wpisywać adres strony transakcyjnej banku bezpośrednio w okienku przeglądarki. To minimum bezpieczeństwa, które każdy z nas musi sobie zapewnić decydując się na konto online.
powrót drukuj